В перший рік хоумскулінгу зі старшим сином ми обрали дистанційну платформу "Оптіма" і мріяли, що дитина буде навчатися самостійно за допомогою цифрового кабінету. Але швидко стало зрозуміло, що через інтернет зручно атестуватися, тобто легко отримувати оцінки, але не навчатися. Як тільки вимикався комп"ютер, дитина враз все забувала. Також, сучасний постмодерністський підхід "більше значить краще", "після трьох уже пізно" тощо швидко перевтомив і мене, і дітей. Велика кількість предметів, невідповідні до віку завдання мене не влаштовували.
Саме тоді я розділила поняття "школа" і "освіта". Саме тоді я зрозуміла, що якщо мені не все одно, наскільки освідченими будуть мої діти. І мені з моїм червоним дипломом кращого педагогічного вузу країни стало незрозуміло, як. Бо в університеті нас навчали чому завгодно, але не як виховувати та навчати власних дітей.
Я почала шукати досвід в блогах американських та австралійських мам, адже там сімейна освіта активно розвивається вже півсотні років. Цікаво було дізнатися про різні хоумскулерські напрямки, навіть освітні філософії: анскулінг, юніт-стаді, Шарлотта Мейсон, класична освіта, еклектика, Великі книги...
Класична освіта на базі тривіуму зацікавила мене найбільше, а коли я знайшла електронну книжку Сьюзен Вайз Бауер "Добре тренований розум" (The Well-Trained Mind, by Susan Wise Bauer)... це було... Це було наче священний грааль! Сотні сторінок читала ночами, благословляючи Бога, професора Бауер, інтернет, хоумскулінг, і радіючи, що нарешті знайшлася метода, така близька до мого розуміння освіти дітей.
Виховання чеснот, вільні мистецтва, античні та середньовічні традиції, адаптовані до сучасних реалій, виявляється, все так просто і доступно! Мене зачарувала ідея про те, що 4 історичні цикли дитина проходить тричі на етапах граматики, логіки та риторики, ідея інтеграції хронологічного читання та вивчення наук по циклам. Вивчаючи історію Стародавнього світу, діти читають міфи та стародавні епоси, байки Езопа та адаптовані твори античних авторів, проживаючи разом із предками фантазії про устрій всесвіту та вивчаючи біологію, ніби роздивляючись все живве, що створив Бог. В циклі вивчення історії Середніх віків читаємо саги про королів та лицарів, історію про Беовульфа та короля Артура, торкаємося шедеврів Данте та Боеція, вивчаємо науки про Землю, порівнюємо з тим, як в ті часи розвивалися науки. Захоплюємося мистецтвом та відкриттями Ренесансу, подорожуємо разом із мандрівниками епохи Великих географічних відкриттів. Так само вивчаючи нову та новітню історію, ми читаємо твори тих часів та вивчаємо науки. Розум, який облаштовано знаннями, який вміє логічно міркувати, відстоювати істину. Ось чого я забажала для своїх дітей!!! Веселе запам"ятовування на етапі граматики, вивчення логіки, Сократівські бесіди, риторика - всі ці етапи здалися мені настільки логічними та природніми! Я поділилася з чоловіком натхненням, і ми обрали цей метод для наших дітей.
Але ж... але ж всі українські підручники виявились непридатними... Уривки інформації, розділення на предмети... Де шукати класичні?
В керівництві "Добре тренований розум" професор Бауер дає багато рекомендацій готових програм та книжок для читання, але... Але 99% з того списку немає ані російською, ані українською. Я стала писати власну навчальну програму та зразу ж приступила до навчання дітей. В той час подруга розповіла мені про готову класичну програму "Класичні бесіди" (Classical Conversations), яку адаптувала Ірина Шамоліна. Ця мама живе в Росії і тривалий час вела популярний блог про класичну освіту. Чесно кажучи, версія класичної освіти в інтерпретації Classical Conversations мене не дуже надихала, але я вирішила сходити на інфозустріч Класичних бесід (КБ) в Києві, сподобалась презентація програми. Тим паче, що в цій спільноті були наші друзі, а незабаром і сама стала інструктором (тьютором) спільноти курса "Основи". Свою історію в КБ я написала в блозі кілька років тому (ось посилання на
плюси і
мінуси , блог російською мовою), повторюватися тут не буду, але якщо коротенько підсумувати, то мене не влаштовували три цикли замість чотирьох, російська історія замість української, всі щорічні сплати, мережевий маркетинг, та кілька методичних моментів. Коли ми виїхали з Києва, я почала писати класичну програму для своїх дітей із залученням методів Шарлотти Мейсон, придбала англомовні дидактичні пісні американського видавництва, але то було надто затратно по ресурсам часу.
Насправді, це можливо. На етапі граматики читати з дітьми книжки, вчити напам'ять факти. Головні запитання цього віку: хто, що, де, коли, як влаштовано. Вірші, пісні, уривки з гарних текстів.
На етапі діалектики (логіки) почати вивчати формальну і неформальну логіку (шукаємо цікаві книжки або онлайн курси), вчити задавати питання як? чому? навіщо? Розмовляти з дітьми і вчити їх розмірковувати логічно.
На етапі риторики вчити підлітків будувати аргументацію, писати есе, доводити істину. Приєднуватися до дебатних клубів, тренувати навички підготовки та виступу. Ці інструменти допоможуть у вивченні будь-якого предмета чи галузі. Спочатку ми знайомимося з термінологією, далі розуміємо логіку процесу, далі можемо комунікувати в потрібній сфері. Але найбільше часу займала в мене підготовка до занять.
Я трохи заздрила батькам по той бік Атлантики, які мали вибір серед десятків різноманітних готових програм, могли легко приєднуватися до діючих спільнот чи створювати власні, спираючись на методичні посібники. Підписалася на безліч груп та блогерів, аж поки не знайшла Invictus Classical Press. Ця програма змінила все!
Детальні інструкції на 5 років, міжпредметна інтеграція, чудові проекти, навчання через мистецтво, готові списки рекомендованих книжок та ресурсів на кожен тиждень навчання!
Мені захотілося, аби сім'ї, які говорять українською та російською мовами, мали цю програму.
Тому що тепер ми, звичайні батьки звичайних дітей, можемо з цією програмою рівня граматики дати нашим дітям прекрасну гуманітарну освіту, з простими доступними інструментами, які довели свою ефективність протягом тисячоліть.
Тепер з цими інструментами батьки можуть навчати своїх дітей вдома або збагатити шкільну освіту, не витрачаючи тонни часу та зусиль. Я вдячна Богу і всим людям, хто допоміг цьому відбутися.
Маю надію, що в Україні буде більше адаптованих класичних програм і для рівня граматики, і логіки, і риторики. А поки що насолоджуємося першою в Україні класичною програмою
Invictus Classical Press. І запрошуємо вас до цікавої подорожі пізнання у прагненні до істини, краси та добрих вчинків.